Lenovo Yoga Slim 6 14IAP8
Part# 82WU0065FR-B
EAN:5715251340335
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Yoga Slim 6 14IAP8 - 14" - Intel Core i5 - 1240P - Evo - 16 GB RAM - 512 GB SSD - French |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Features | Ambient light sensor, hall sensor |
| Dimensions (WxDxH) | 31.2 cm x 22.1 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.35 kg |
| Processor | Intel Core i5 (12th Gen) - 1240P / 1.7 GHz, up to 4.4 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Localisation | Language: French / region: France |
| Display | 14" OLED 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Battery | Up to 16.2 hours |
| Operating System | Win 11 Home - French |
| Memory | 16 GB LPDDR5 (provided memory is soldered) |
| Colour | Storm grey |
| Keyboard | French |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Bundled Services | CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Repairability Index | 7.3 (out of 10) |
General features
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Home - French |
RAM
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5 SDRAM |
| Speed | 4800 MT/s |
| Rated Speed | 2400 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Bundled Services | CO2 Offset 0.5 ton (2nd Gen) |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Storm grey |
| Case Material | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Surface Finish | Aluminium anodising stamping with sandblasting |
| Integrated Options | Ambient light sensor, hall sensor |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | Administrator password, hard drive password, MIL-STD-810H tested, Rapid Charge Express, self-healing BIOS |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), TUV Rheinland Eyesafe 2.0 Display, TUV Rheinland Flicker Reduce Certification |
| Localization | Language: French / region: France |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 14" OLED |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
| Colour Gamut | 100% DCI-P3 |
| Features | Glossy, Eyesafe technology, HDR 500 True Black, Dolby Vision |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 65 Wh |
| Run Time | Up to 16.2 hours |
| Battery Run Time | Local video (1080p) playback time (150 nits): up to 16.2 hours |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 31.2 cm x 22.1 cm x 1.49 cm |
| Weight | 1.35 kg |
Processor
| CPU | Intel Core i5 (12th Gen) 1240P / 1.7 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Number of Cores | 12-core |
| Cache | 12 MB |
| Platform Technology | Intel Evo |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Max Monitors Supported | 2 external monitor(s) |
| Video System Features | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus, ToF sensor |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | French |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad, glass touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| Repairability Index | 7.3 (out of 10) |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |