Lenovo Yoga S940-14IIL 81Q8
Part# 81Q8000LSP-08-B
EAN:5715251204606
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo Yoga S940-14IIL - 14" - Intel Core i7 - 1065G7 - 16 GB RAM - 1 TB SSD - Spanish - with Lenovo USB-C 3-in-1 Hub |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Features | Time of Flight (ToF) |
| Dimensions (WxDxH) | 31.93 cm x 19.74 cm x 1.51 cm |
| Weight | 1.25 kg |
| Processor | Intel Core i7 (10th Gen) - 1065G7 / 1.3 GHz, up to 3.9 GHz / 8 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Product Type | Notebook |
| Localisation | Language: Spanish / region: Spain |
| Display | 14" LED backlight 3840 x 2160 / Ultra HD 4K |
| Battery | Up to 16 hours |
| Operating System | Win 10 Home 64-bit - Spanish |
| Memory | 16 GB LPDDR4X (provided memory is soldered) |
| Colour | Iron grey |
| Bundled with | Lenovo USB-C 3-in-1 Hub |
| Keyboard | Spanish |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | Intel Iris Plus Graphics |
| Storage | 1 TB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 1.09 W/kg (body) ¦ 1.09 W/kg (limb) |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Home 64-bit Edition - Spanish |
| Bundled with | Lenovo USB-C 3-in-1 Hub |
RAM
| Technology | LPDDR4X SDRAM |
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Speed | 3733 MHz |
| Rated Speed | 1866 MHz |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
Storage capacity
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Features | Administrator password, power-on password, wake on voice |
| Compliant Standards | RoHS |
| Colour | Iron grey |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Localization | Language: Spanish / region: Spain |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| SAR Value | 1.09 W/kg (body), 1.09 W/kg (limb) |
| Integrated Options | Time of Flight (ToF) |
| Case Material | Aluminum |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 1.09 W/kg (body) ¦ 1.09 W/kg (limb) |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Features | Glossy, Dolby Vision, HDR400 |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 500 cd/m² |
| Resolution | 3840 x 2160 (Ultra HD 4K) |
| Colour Gamut | 90% DCI-P3 |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Widescreen | Yes |
Battery
| Technology | Lithium Ion |
| Capacity | 52 Wh |
| Run Time | Up to 16 hours |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n/ac/ax |
Physical dimensions
| Weight | 1.25 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 31.93 cm x 19.74 cm x 1.51 cm |
Processor
| Features | Integrated memory controller |
| Cache | 8 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| CPU | Intel Core i7 (10th Gen) 1065G7 / 1.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.9 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Resolution | 1 Megapixel |
| Sound | Four speakers, dual array microphone |
| Camera Features | IR camera |
| Camera | Yes - 720p |
| Graphics Processor | Intel Iris Plus Graphics |
| Codec | Realtek ALC3268 |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad |
| Keyboard Layout | Spanish |
| Keyboard Backlight | Yes |
Power
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces | 2 x USB-C 3.1 Gen 2 (supports Thunderbolt 3, DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB-C 3.1 Gen 1 ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Interfaces Details | 2 x USB-C 3.1 Gen 2 (supports Thunderbolt 3, DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB-C 3.1 Gen 1 ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| TCO Certified | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Be demanding - and experience one of Lenovo"s most beautiful, thinnest and highest quality aluminum laptop: its contoured glass display makes the ultra-thin bezel disappear visually and opens up completely new dimensions of usability. Performance-packed Intel Core processors and fast NVMe SSDs guarantee maximum efficiency. The optional 4K display offers exceptional accuracy. The infrared camera not only enables fast and secure login, but also offers additional AI convenience features such as eye tracking and BlackBlur. The keyboard and touchpad also demonstrate precision and finesse.