Lenovo ThinkPad T14 Gen 4
Part# 21HES2Y51L
EAN:197532844018
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 - 14" - Intel Core i5 - 1345U - 16 GB RAM - 256 GB SSD |
| Dimensions (WxDxH) | 31.77 cm x 22.69 cm x 1.79 cm |
| Weight | 1.37 kg |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) - 1345U / 1.6 GHz, up to 4.7 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Display | 14" touchscreen 1920 x 1200 / WUXGA |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Battery | 4-cell |
| Operating System | Win 10 Pro 64-bit (downgrade from Windows 11 Pro) + Windows 11 Pro Licence |
| Memory | 16 GB DDR5 (provided memory is soldered) |
| Colour | Thunder black |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9 |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 256 GB SSD - TCG Opal Encryption |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition (available through downgrade rights from Windows 11 Pro) + Windows 11 Pro Licence |
RAM
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Max RAM Supported | 32 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 5200 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 1 |
| Rated Speed | 2600 MHz |
Storage capacity
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption - Kioxia |
Compliance
| Colour | Thunder black |
| Case Material | Carbon fibre hybrid (top), polyphenylene sulfide (bottom) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Administrator password, system password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, NVMe password, Firmware Resiliency 3.0, certificate based BIOS authentication, FIDO (Fast Identity Online) authentication |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, TCG Certified, Energy-Related Products (ErP) Lot 26 |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 14" - IPS |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, on-cell touch technology |
Battery
| Technology | 4-cell lithium polymer |
| Capacity | 52.5 Wh |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Wake-on-LAN (WOL) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 31.77 cm x 22.69 cm x 1.79 cm |
| Weight | 1.37 kg |
Processor
| CPU | Intel Core i5 (13th Gen) 1345U / 1.6 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.7 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Cache | 12 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Video System Features | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, hybrid FHD/IR camera |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Audio Features | Input: Dolby Voice, 360° far-field |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, Fn keys with Unified Communications controls |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ LAN ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| TCO Certified | - TCO Certified Notebooks 9 |
Specifications
Built to perform and engineered to endure, the flagship business line boasts more customizable laptops. Features like blazing-fast memory and cutting-edge storage options, along with the advanced technology, make the ThinkPad T series the ideal choice to take your business to the next level.
- Trusted quality is a given
With more than 30 years of innovation and reliability behind ThinkPad, this T series delivers the dependability you appreciate and expect. Whether it"s productivity-enhancing features that increase employee efficiencies, or offerings that improve remote collaboration, these powerful devices have it all - and then some. From the renowned TrackPoints to the ergonomic keyboards, to the range of vibrant display options and earth-friendly certifications, there"s a T series laptop that"s right for your business. - Keeps up when you"re on the go
Whether you need epic battery life with rapid-charging technology, blazing fast file-loading, bootups that take just seconds, or premium graphics options, this T series delivers. - Engineered to endure
Lenovo test ThinkPad devices against 12 MIL-SPEC 810H requirements and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. From the Arctic wilderness to desert dust storms, from zero-gravity to spills and drops, T series laptops are engineered to endure. - Security as integral as your DNA
Biometrics provide extra security on the ThinkPad T series laptops - from power buttons integrated with fingerprint readers to facial-recognition software that works with IR cameras. ThinkShield, the comprehensive portfolio of security solutions based on the advanced technology innovations is integral to all the ThinkPad laptops.