Lenovo ThinkPad P16v Gen 1
Part# 21FDS1VE0B-G
EAN:5715251328845
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 - 16" - Intel Core i7 - 13800H - 32 GB RAM - 1 TB SSD |
| Dimensions (WxDxH) | 36.5 cm x 26.2 cm x 2.466 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Processor | Intel Core i7 (13th Gen) - 13800H / 2.5 GHz, up to 5.2 GHz / 24 MB Cache |
| Networking | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), 2.5 Gigabit Ethernet |
| Product Type | Mobile workstation - 180-degree hinge design |
| Display | 16" 1920 x 1200 / WUXGA |
| Input Device | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Battery | 4-cell |
| Operating System | Win 11 Pro |
| Memory | 32 GB DDR5 (2 x 16 GB) |
| Colour | Thunder black |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9 |
| Video Memory | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Graphics | NVIDIA RTX A1000 / Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 1 TB SSD - TCG Opal Encryption |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Mobile workstation - 180-degree hinge design |
| Operating System | Windows 11 Pro |
RAM
| RAM | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 96 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM - non-ECC |
| Speed | 5600 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| Rated Speed | 2800 MHz |
Storage capacity
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption - Samsung |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1 |
Compliance
| Colour | Thunder black |
| Case Material | Polycarbonate ABS (bottom), polycarbonate ABS (top) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Features | Administrator password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password, bottom cover tamper detection |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | Power adapter, Lenovo USB-C to Ethernet Adapter |
| Compliant Standards | RoHS, TCG Certified |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 16" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, DC dimming, 83.9% screen-to-body ratio |
Battery
| Technology | 4-cell lithium polymer |
| Capacity | 90 Wh |
Network
| Wireless | Bluetooth 5.1, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 |
| Network Interface | 2.5 Gigabit Ethernet |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 36.5 cm x 26.2 cm x 2.466 cm |
| Weight | 2.2 kg |
Processor
| CPU | Intel Core i7 (13th Gen) 13800H / 2.5 GHz |
| Max Turbo Speed | 5.2 GHz |
| Number of Cores | 14-core |
| Cache | 24 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Multi-GPU Configuration | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor | NVIDIA RTX A1000 / Intel Iris Xe Graphics |
| Video Memory | 6 GB GDDR6 SDRAM |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Video System Features | NVIDIA TXAA, Direct X 12 Ultimate, Vulkan Support, NVIDIA FXAA |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, Ultrasonic Human Presence Detection, hybrid IR camera |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio Premium |
| Audio Features | Input: Dolby Voice, far-field |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, Fn keys with Unified Communications controls |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 170 Watt |
Connections & interface
| Slots | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 free) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (8K support) ¦ Headphone/microphone combo jack ¦ LAN (on supplied adapter) |
| Memory Card Reader | Yes (SD Express Card) |
Certificates
| TCO Certified | - TCO Certified Notebooks 9 |
Specifications
The Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 mobile workstation is designed for professionals who demand reliability and performance on-the-go. Its durable polycarbonate ABS case, tested to MIL-STD-810H standards, ensures it can handle the bumps and bruises of daily travel. The 16-inch anti-glare IPS display provides a wide viewing angle and vivid colors, making it perfect for both productivity tasks and media consumption.
Under the hood, this workstation is powered by technology including a PCIe 4.0 x4 SSD for rapid data access and DDR5 SDRAM for efficient multitasking. It supports RAID 0 and RAID 1 configurations, offering flexibility in data management and security. Connectivity is a breeze with Wi-Fi 6E and multiple USB 3.2 Gen 1 ports, ensuring you"re always connected to your devices and the Internet.
Security is paramount, and the Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 delivers with features like a self-healing BIOS, fingerprint reader, and a range of password protection options. Whether you"re working in the office, at home, or on-the-move, this mobile workstation provides the power, performance, and protection you need to stay productive.
- Workstation power to go
Built for creators and professionals who demand on-the-go performance and real value, the Lenovo ThinkPad P16v (16" Intel) combines the power of a high-end workstation with true mobility and genuine affordability. Equipped with Intel Core processing muscle, plus the powerful graphics, in a stunning, chassis, this stylish mobile workstation delivers. - Performance you can count on
Boasting huge amounts of ultrafast memory and storage, plus an array of high-speed ports and excellent connectivity, the ThinkPad P16v (16" Intel) gives you the power and performance to work from anywhere. And when you need to push things to the max, the Ultra Performance Mode lets you zip through the most resource-intensive tasks. - Hi-res, highly configurable display
With a 16:10 aspect ratio and various options, including high-performance and factory-color calibrated displays, as well as a touchscreen, the ThinkPad P16v (16" Intel) can be configured to offer maximum visibility and clarity. This mobile workstation also has a full sized, backlit keyboard with number pad and a wide trackpad. - Designed to be secure & green
Every ThinkPad is protected by ThinkShield. A suite of hardware and software security solutions, it includes an integrated fingerprint reader for easy log in and a self-healing BIOS that can restore earlier system settings. The ThinkPad P16v (16" Intel) has also been MIL-SPEC tested for ultimate reliability and durability. In short, this mobile workstation is ideal for those in higher education, architecture, engineering, software development, and more.