Lenovo ThinkPad L13 Gen 4
Part# 21FG000BSP-S
EAN:5715251327268
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad L13 Gen 4 - 13.3" - Intel Core i5 - 1335U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Spanish |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 1 year - pick-up and return ¦ Extended warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
| Dimensions (WxDxH) | 30.5 cm x 21.8 cm x 1.723 cm |
| Weight | 1.26 kg |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) - 1335U / 1.3 GHz, up to 4.6 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Product Type | Notebook |
| Localisation | Language: Spanish / region: Spain |
| Display | 13.3" 1920 x 1200 / WUXGA |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Operating System | Win 11 Pro - Spanish |
| Memory | 16 GB LPDDR5 (provided memory is soldered) |
| Colour | Thunder black |
| Keyboard | Spanish |
| Bundled Services | 1 Year Lenovo Premier Support |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 512 GB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro - Spanish |
RAM
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5 SDRAM |
| Speed | 4800 MT/s |
| Rated Speed | 2400 MHz |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 1 year - pick-up and return ¦ Extended warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
| Bundled Services | 1 Year Lenovo Premier Support |
Storage capacity
| Main Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Thunder black |
| Case Material | Aluminium (top), glass-fibre reinforced plastic (bottom) |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Administrator password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810H tested, self-healing BIOS, NVMe password |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, TCG Certified, Energy-Related Products (ErP) Lot 26 |
| Localization | Language: Spanish / region: Spain |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 13.3" - IPS |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 46 Wh |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6 AX 201 |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 30.5 cm x 21.8 cm x 1.723 cm |
| Weight | 1.26 kg |
Processor
| CPU | Intel Core i5 (13th Gen) 1335U / 1.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
| Cache | 12 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Video System Features | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 1080p |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, hybrid FHD/IR camera |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio Premium |
| Audio Features | Input: Dolby Voice, far-field |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | Spanish |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, Fn keys with Unified Communications controls |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Network
| Generation | 4G upgradable |
Certificates
| TCO Certified | - TCO Certified Notebooks 9 |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Op til Intel vPro-platformen med stærk ydeevne, sikkerhed og administrationsmuligheder
Udvidet AI-biometrisk sikkerhed med one touch-login
Krystalklare videomøder med FHD-kamera og Dolby Voice
Hold forbindelsen med den nyeste Wi-Fi- og 4G/LTE-teknologi (ekstraudstyr)
Indeholder komponenter med genanvendt plast
Lang batterilevetid og hurtig opladning giver bekvemmelighed på farten.
- Powerful performance
The Lenovo ThinkPad L13 Gen 4 laptop is built for productivity and performance when it counts. Featuring the Intel Core mobile processor, this device can speed through heavy workloads and handle the most demanding tasks. Plus, with tons of storage and sizeable memory options, this device responds quickly to help get you through your workload. - Stay connected everywhere you go
Boasting a wide array of ports like USB-C and HDMI, the 13.3" ThinkPad L13 Gen 4 laptop makes it easy to connect monitors and other devices at home or in the office. What"s more, it also includes super-fast connection capabilities to keep you up and running with smartphone-like coverage. No matter where you find yourself, jumping online quickly and securely has never been easier. - Crystal-clear sound and video
The ThinkPad L13 Gen 4 laptop includes integrated AMD Radeon graphics, which means you"ll enjoy rich, vibrant colors. Dolby Audio with Dolby Voice AI-noise suppression delivers an immersive audio experience, whether you"re listening to music or participating in a conference call. Plus, you"ll appreciate the visual clarity during video conferences with the camera - all of which come with a webcam privacy shutter. - Keep your device and data secure
Keep your personal data and device protected with the suite of built-in ThinkShield security solutions. Log in safely and quickly with just the touch of a finger using the power-on touch fingerprint reader, which boots up the system instantaneously. - Tested to the extremes
Lenovo uses the US Department of Defense"s MIL-STD 810H standards to create a balance of reliability and durability for the ThinkPad laptops. Test against 12 standards and more than 200 quality checks to ensure they run in extreme conditions. These tests cover harsh variables like Arctic wilderness and desert dust storms, including temperature, pressure, humidity, vibration, and more.