HP EliteBook 860 G11 Notebook
Part# A26QDEAR#ABD
EAN:
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | HP EliteBook 860 G11 Notebook - AI Ready - 16" - Intel Core Ultra 7 - 155H - vPro Essentials - 32 GB RAM - 1 TB SSD - German - with HP Wolf Pro Security Edition (1 year) - remarketed |
| Features | Ambient light sensor, hall sensor, HP Tamper Lock, thermal sensor, adaptive colour sensor, HP Sure Platform |
| Dimensions (WxDxH) | 35.88 cm x 25.13 cm x 1.63 cm |
| Weight | 1.72 kg |
| Processor | Intel Core Ultra 7 (Series 1) - 155H up to 4.8 GHz / 24 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Product Type | Notebook - AI Ready |
| Localisation | Language: German / region: Germany |
| Display | 16" OLED 2880 x 1800 / 2.8K @ 120 Hz |
| Input Device | ClickPad |
| Battery | 3-cell |
| Operating System | Win 11 Pro - English / German |
| Memory | 32 GB DDR5 (2 x 16 GB) |
| Bundled with | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Keyboard | German |
| Platform Technology | Intel vPro Essentials |
| Pricing Type | Remarketed |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | Intel Arc Graphics |
| Storage | 1 TB SSD - NVMe |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Carbon Footprint | 200 kg carbon emissions |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
General features
| Product Type | Notebook - AI Ready |
| Operating System | Windows 11 Pro - English / German |
| Bundled with | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
RAM
| RAM | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported | 64 GB |
| Technology | DDR5 SDRAM |
| Speed | 2800 MHz |
| Rated Speed | 2800 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
Storage capacity
| Main Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Integrated Options | Ambient light sensor, hall sensor, HP Tamper Lock, thermal sensor, adaptive colour sensor, HP Sure Platform |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | BIOS Absolute Persistence, HP Fast Charge, BIOS Update via Network, Secured-core PC enabled |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
| Included Accessories | HP 100W Slim USB-C AC Adapter |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, GS, ISO 9241, CCC, FIPS 140-2 Level 2, FCC, RoHS, KCC, CISPR, ICES, KC, SRRC, NCC, low halogen, UL 62368-1, TEC, KES, Low Blue Light certified (LBL), Ukraine NSoC, EAEU Compliance, Saudi Arabian Compliance |
| Localization | Language: German / region: Germany |
| Pricing Type | Remarketed |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 90% (non-condensing) |
| Shock Tolerance (operating) | 40 g @ 2 ms half-sine |
| Shock Tolerance (non-operating) | 240 g @ 2 ms half-sine |
| Vibration Tolerance (operating) | 1.043 g @ RMS (random) |
| Vibration Tolerance (non-operating) | 3.5 g @ RMS (random) |
Software
| Software Included | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, HP Secure Erase, Microsoft 365, HP Client Catalogue (free download), HP Client Security Manager, HP MAC Address Manager, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Privacy Settings, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP Client Management Script Library (free download), HP BIOSphere Gen6, HP Wake on WLAN, HSA Fusion for Commercial, HP Image Assistant Gen5 (free download), HP Easy Clean, HP Smart Support, HP Manageability Integration Kit (free download), HP Connect for Microsoft Endpoint Manager, HP Patch Assistant (free download), HP Sure Run Gen5, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Services Scan, HP Sure Recover Gen6, HP Easy Clean Keyboard Driver, Bing search for IE11, HP Sure Start Gen7, Battery Health Manager, HP Driver Packs (free download) |
Display
| Type | 16" OLED |
| Resolution | 2880 x 1800 (2.8K) |
| V-Sync Rate at Max Res. | 120 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Colour Gamut | 100% sRGB |
| Features | BrightView, ultra wide viewing angle, Micro Edge, Low Blue Light technology |
| Keyboard Name | HP Premium |
Battery
| Technology | 3-cell lithium polymer |
| Capacity | 76 Wh |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Bluetooth Class | Class 2 |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 - PCI Express Mini Card (M.2) |
| Features | Miracast, Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2), MU-MIMO, CNVi, 160 MHz Wi-Fi bandwidth |
| Compliant Standards | IEEE 802.11d, IEEE 802.11i, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11h, IEEE 802.11e, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 35.88 cm x 25.13 cm x 1.63 cm |
| Weight | 1.72 kg |
| Shipping Dimensions (WxDxH) / Weight | 6.9 cm x 55.2 cm x 34.5 cm |
Processor
| CPU | Intel Core Ultra 7 (Series 1) 155H |
| Max Turbo Speed | 4.8 GHz |
| Number of Cores | 16-core |
| Cache | L3 - 24 MB |
| Platform Technology | Intel vPro Essentials |
| Features | Hyper-Threading Technology, Intel Smart Cache, Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 |
Audio & graphics
| Graphics Processor | Intel Arc Graphics |
| Video System Features | Functions as Intel graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes |
| Resolution | 5 Megapixel |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera |
| Sound | Dual stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3315 |
| Audio Features | Output: discrete amplifiers, Poly Studio |
Keyboard
| Type | Keyboard, ClickPad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | German |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch clickpad, gesture function, precision touchpad, volume control, spill-resistant, DuraKeys |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 100 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V |
Connections & interface
| Interfaces Details | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ USB 3.2 Gen 1 (powered) ¦ USB 3.2 Gen 1 (charging) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Carbon Footprint | 200 kg carbon emissions |
| Manufacturing (kg CO2e) | 161 |
| Logistics (kg CO2e) | 11 |
| Use (kg CO2e) | 26 |
| EOL (kg CO2e) | 1 |
| Total Carbon w/o Use Phase (kg CO2e) | 174 |
AI
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity Support | Yes |
| AI Software Frameworks Supported by NPU | DirectML, OpenVINO, WindowsML, ONNX RT |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
Specifications
HP EliteBook 860 G11 Notebook kombinerer avancerede sikkerhedsfunktioner, overlegne tilslutningsmuligheder og kraftig ydeevne for at opfylde erhvervslivets behov. Med sin 16" WUXGA-skærm og WLED-baggrundsbelysning får brugerne en fordybende oplevelse, som yderligere forstærkes af lyd i høj kvalitet fra de to stereohøjttalere og diskrete forstærkere. Sikkerhed er en topprioritet med HP Tamper Lock, BIOS Absolute Persistence og en Trusted Platform Module (TPM 2.0)-sikkerhedschip, der sikrer, at dine data forbliver sikre. Der er masser af tilslutningsmuligheder, herunder USB4/Thunderbolt 4/DisplayPort 1.4-grænseflader og Intel Wi-Fi 6E AX 211, som giver hurtig og pålidelig internetadgang. Den bærbare computers holdbare design, der overholder flere miljø- og sikkerhedsstandarder, gør den til et pålideligt valg til daglig brug. Uanset om det er til arbejde eller fritid, er HP EliteBook 860 G11 Notebook konstrueret til at forbedre produktiviteten og give en førsteklasses computeroplevelse.
- Enhanced security
With features like HP Tamper Lock, BIOS Absolute Persistence, and the Trusted Platform Module (TPM 2.0) security chip, this notebook offers robust security measures to protect your data from unauthorized access. - Superior connectivity
Equipped with USB4/Thunderbolt 4/DisplayPort 1.4 interfaces and Intel Wi-Fi 6E AX 211, the HP EliteBook 860 G11 ensures high-speed connections for all your peripherals and offers fast, reliable Internet access. - Immersive audiovisual experience
Featuring a 16-inch WUXGA display with WLED backlight and narrow-bezel design, alongside dual stereo speakers powered by discrete amplifiers and Poly Studio, this notebook delivers an exceptional viewing and listening experience. - Durable and reliable
Compliant with multiple standards including BSMI, CCC, and RoHS, and equipped with a spill-resistant keyboard, this notebook is built to withstand the rigors of daily use while ensuring a low environmental impact. - Powerful performance
Powered by an Intel processor with Turbo Boost Technology and DDR5 SDRAM, the HP EliteBook 860 G11 Notebook is designed to handle demanding applications and multitask with ease.