3 15ALC6 R5 5500U/8GB/256M2/FHD/C/W11
Part# 82KU01VSMH-S
EAN:5715251111942
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 - 15.6" - AMD Ryzen 5 - 5500U - 8 GB RAM - 256 GB SSD - English |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Extended warranty - 3 months - on-site ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Dimensions (WxDxH) | 35.92 cm x 23.65 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.65 kg |
| Processor | AMD Ryzen 5 5500U / 2.1 GHz, up to 4 GHz / 8 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Product Type | Notebook |
| Localisation | Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands |
| Display | 15.6" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD |
| Battery | Up to 11 hours |
| Operating System | Win 11 Home - Dutch / English / French / German / Italian |
| Memory | 8 GB DDR4 (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) |
| Colour | Arctic grey |
| Keyboard | English |
| Bundled Services | 3 Months Lenovo Premium Care |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 256 GB SSD - NVMe |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Home - Dutch / English / French / German / Italian |
RAM
| RAM | 8 GB (1 x 4 GB + 4 GB (soldered)) |
| Max RAM Supported | 12 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Speed | 3200 MT/s |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| Rated Speed | 3200 MHz |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 2 years - pick-up and return ¦ Extended warranty - 3 months - on-site ¦ Limited warranty - battery - 1 year |
| Bundled Services | 3 Months Lenovo Premium Care |
Storage capacity
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0 x4 - NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Colour | Arctic grey |
| Case Material | Polycarbonate ABS |
| Surface Finish | IMR |
| Security | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge |
| Included Accessories | Wall mount power adapter |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 3 |
| Localization | Language: English, German, French, Dutch / region: Netherlands |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Software
| Software Included | Microsoft Office (Trial) |
Display
| Type | 15.6" - IPS |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 45 Wh |
| Run Time | Up to 11 hours |
Network
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Features | Dual stream (2x2) |
Physical dimensions
| Dimensions (WxDxH) | 35.92 cm x 23.65 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.65 kg |
Energy star
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Processor
| CPU | AMD Ryzen 5 5500U / 2.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 4 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| Cache | L3 - 8 MB |
| Features | Integrated memory controller |
Audio & graphics
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Max Monitors Supported | 1 external monitor(s) |
| Camera | Yes - 720p |
| Camera Features | Privacy shutter |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
Keyboard
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Layout | English |
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces Details | USB 2.0 ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ USB-C 3.2 Gen 1 (data only) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card, SDXC Card) |
| Interfaces | USB 2.0 ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ USB-C 3.2 Gen 1 (data only) ¦ HDMI ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| TCO Certified | - |
Specifications
They say life is full of compromises. That you can"t have high performance and long battery life on the same laptop. That a high-performance gaming laptop has to be big, bulky, and heavy. Well, the IdeaPad 3 laptop proves them wrong. You can enjoy elite gaming performance on a thin and light device with amazing battery life. Never compromise on your laptop again.
- Cool under pressure
The IdeaPad 3 stays cool and quiet with mechanical airflow enhancements and intelligent thermals that ensure air flows out without crossing over intake vents. - Full-time privacy control
Take complete control of your privacy with the IdeaPad 3 laptop. Worries of being watched by hackers or still on-screen after a video call are gone with this low-tech lifesaver that lets you physically block your webcam lens. - Always-on digital wellness
Remove any concerns over eye strain, or household distractions interrupting important calls. Smart learning solutions such as Eye Care, to reduce harmful low blue light, and Noise Canceling that blocks out background noises make this the ideal laptop to lounge and learn on. - See more of everything
The IdeaPad 3 laptop boasts four-sided narrow bezels on its Full HD display. You can take in wider viewing angles with less clutter.