Lenovo ThinkPad X13 Gen 1 20UG
Part# 20UGS07A00-06
EAN:5707271569490
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad X13 Gen 1 - 13.3" - AMD Ryzen 5 Pro - 4650U - 16 GB RAM - 256 GB SSD |
| Dimensions (WxDxH) | 31.19 cm x 21.72 cm x 1.69 cm |
| Weight | 1.28 kg |
| Processor | AMD Ryzen 5 Pro 4650U / 2.1 GHz, up to 4 GHz / 8 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
| Product Type | Notebook |
| Display | 13.3" LED backlight 1920 x 1080 / Full HD |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Battery | 6-cell - up to 13.9 hours |
| Operating System | Win 10 Pro 64-bit |
| Memory | 16 GB DDR4 (provided memory is soldered) |
| Colour | Black |
| Environmental Standards | ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Storage | 256 GB SSD - TCG Opal Encryption |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Dockable | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
RAM
| Technology | DDR4 SDRAM |
| RAM | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Speed | 3200 MT/s |
| Rated Speed | 1600 MHz |
Storage capacity
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0 x4 - TCG Opal Encryption - Samsung |
Compliance
| Features | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge, MIL-STD-810G tested |
| Compliant Standards | RoHS, TCG Certified |
| Colour | Black |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Case Material | Glass-fibre, magnesium-aluminum alloy, polyphenylene sulfide |
| Dockable | Yes |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 13.3" - IPS |
| Features | Anti-glare, 170° viewing angle |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Colour Gamut | 72% NTSC |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Widescreen | Yes |
Battery
| Technology | 6-cell lithium polymer |
| Capacity | 48 Wh |
| Run Time | Up to 13.9 hours |
Network
| Features | Gigabit Ethernet via optional Ethernet (RJ-45) adapter |
| Wireless Controller | Realtek RTL8852AE |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2 |
Physical dimensions
| Weight | 1.28 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 31.19 cm x 21.72 cm x 1.69 cm |
Energy star
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Processor
| Features | Integrated memory controller |
| Cache | L3 - 8 MB |
| CPU | AMD Ryzen 5 Pro 4650U / 2.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 4 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Audio |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus |
| Camera | Yes - 720p |
| Graphics Processor | AMD Radeon Graphics |
| Codec | Realtek ALC3287 |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, buttonless touchpad, Fn keys with Unified Communications controls |
| Keyboard Backlight | Yes |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Interfaces | USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ HDMI ¦ Lenovo Ethernet extension connector ¦ Dock (combined dual USB-C and ethernet side connection) ¦ Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader | Yes (microSD) |
| Interfaces Details | USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB 3.2 Gen 1 ¦ 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery) ¦ HDMI ¦ Lenovo Ethernet extension connector ¦ Dock (combined dual USB-C and Ethernet side connection) ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| TCO Certified | - |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
The ThinkPad X13 laptop gives you all-day battery performance, further enhancing its portability. Once you need more power, rapid-charging technology gives you 80% in just an hour.
- Last longer between charges
The ThinkPad X13 laptop gives you all-day battery performance, further enhancing its portability. Once you need more power, rapid-charging technology gives you 80% in just an hour. - Always ready
With Modern Standby, your ThinkPad X13 laptop will wake in one second and connect online one second later. Its Wake On Voice feature allows you to wake it via voice command from across the room - as long as the lid is open. - Stay connected everywhere
The ThinkPad X13 laptop keeps you online wherever you go.