APC Replacement Battery Cartridge #48
Part# RBC48
EAN:0731304221586
APC Replacement Battery Cartridge #48 - UPS battery - 1 x battery - Lead Acid - for P/N: SMT750, SMT750C, SMT750CUS, SMT750I, SMT750TW, SMT750US, SUA750ICH-45, SUA750-TW
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | APC Replacement Battery Cartridge #48 - UPS battery - Lead Acid |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 13.2 cm x 15 cm x 10.8 cm |
| Weight | 5 kg |
| Device Type | UPS battery |
| Battery | Lead Acid |
| Battery Form Factor | Internal |
| Batteries Qty | 1 |
| Designed For | P/N: DLA750, DLA750I, SMT750, SMT750C, SMT750CUS, SMT750I, SMT750TW, SMT750US, SUA750, SUA750I, SUA750ICH, SUA750ICH-45, SUA750IX38, SUA750-TW |
General features
| Device Type | UPS battery |
| Battery Enclosure Type | Internal |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Compliance
| Compliant Standards | RoHS, REACH |
| Features | Hot-swappable |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 95% |
Battery
| Quantity | 1 |
| Technology | Lead Acid |
| Features | Spill-proof, maintenance free, sealed, leak-proof |
Physical dimensions
| Width | 13.2 cm |
| Depth | 15 cm |
| Height | 10.8 cm |
| Weight | 5 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 16.8 cm |
| Shipping Depth | 22.4 cm |
| Shipping Height | 16.8 cm |
| Shipping Weight | 5.91 kg |
Compatible with
| Designed For | P/N: DLA750, DLA750I, SMT750, SMT750C, SMT750CUS, SMT750I, SMT750TW, SMT750US, SUA750, SUA750I, SUA750ICH, SUA750ICH-45, SUA750IX38, SUA750-TW |
Specifications
Genuine APC RBC(TM) are tested and certified for compatibility to restore UPS performance to the original specifications.
- Battery replacement without tools
Enables fast battery replacement, lowering Mean Time to Repair (MTTR). - Hot-swappable batteries
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced - User-replaceable batteries
Increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR)