APC Replacement Battery Cartridge #12
Part# RBC12
EAN:0731304003342
APC Replacement Battery Cartridge #12 - UPS battery - 2 x battery - Lead Acid - black - for P/N: DL5000RMT5U, SU3000R3IX160, SU5000R5TBX114, SU5000R5TBXFMR, SU5000R5XLT-TF3
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | APC Replacement Battery Cartridge #12 - UPS battery - Lead Acid |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 25.4 cm x 15.2 cm x 9.7 cm |
| Weight | 10 kg |
| Device Type | UPS battery |
| Battery | Lead Acid |
| Battery Form Factor | Internal |
| Colour | Black |
| Batteries Qty | 2 |
| Designed For | P/N: DL5000RMT5U, IAX1SU3KP1, PSXBRSU5KT, SU2200R3X147, SU2200RMUS, SU3000R3BX135, SU3000R3IX160, SU3000R3X145, SU3000RMUS, SU5000R5TBX114, SU5000R5TBX120, SU5000R5TBX135, SU5000R5TBXFMR, SU5000R5T-TF3, SU5000R5XLT-TF3, SU5000R5XLTXFMR, SU5000RMT5UXFMR, SU5000RMXLI5U, SU5000RMXLT5U, SU5000TX168 |
General features
| Device Type | UPS battery |
| Battery Enclosure Type | Internal |
| Colour | Black |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Compliance
| Compliant Standards | RoHS, REACH |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Storage Temperature | -15 °C |
| Max Storage Temperature | 45 °C |
| Humidity Range Operating | 0 - 95% |
| Humidity Range Storage | 0 - 95% |
Battery
| Quantity | 2 |
| Technology | Lead Acid |
| Features | Maintenance free, sealed, leak-proof |
Physical dimensions
| Width | 25.4 cm |
| Depth | 15.2 cm |
| Height | 9.7 cm |
| Weight | 10 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 39.4 cm |
| Shipping Depth | 57.2 cm |
| Shipping Height | 22.9 cm |
| Shipping Weight | 22.86 kg |
Compatible with
| Designed For | P/N: DL5000RMT5U, IAX1SU3KP1, PSXBRSU5KT, SU1400RMXLNET, SU2200R3BX120, SU2200R3IBX120, SU2200R3X106, SU2200R3X147, SU2200R3X152, SU2200R3X167, SU2200RM3U, SU2200RMI3U, SU2200RMUS, SU3000R3BX120, SU3000R3BX135, SU3000R3IBX120, SU3000R3IX160, SU3000R3X145, SU3000RM3U, SU3000RMI3U, SU3000RMT3U, SU3000RMTX136, SU3000RMUS, SU5000I, SU5000R5IBX120, SU5000R5TBX114, SU5000R5TBX120, SU5000R5TBX135, SU5000R5TBXFMR, SU5000R5T-TF3, SU5000R5XLT-TF3, SU5000R5XLTXFMR, SU5000RMI5U, SU5000RMT5U, SU5000RMT5UXFMR, SU5000RMXLI5U, SU5000RMXLT5U, SU5000T, SU5000TX168, SU5000TXFMR |
Specifications
Genuine APC RBC(TM) are tested and certified for compatibility to restore UPS performance to the original specifications.