HP E23 G4 - E-Series 23" Monitor LED/FHD
Part# 9VF96AA#ABB
EAN:0194850079580
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | HP E23 G4 - E-Series - LED monitor - Full HD (1080p) - 23" |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Features | USB 3.2 Gen 1 hub |
| Weight | 5.4 kg |
| Localisation | English / Europe |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 23" |
| Compliant Standards | Plug and Play, VCCI, BSMI, NOM, TUV S, WHQL, CB, CCC, PSB, FCC, ISO 9241-307, KCC, WEEE, cTUVus, MEPS, KC, CECP, CEL, EAC, CEL Grade 1, ISC, SEPA, BIS, low halogen, DisplayPort 1.2, ICE, UAE, HDCP |
| Response Time | 5 ms (grey-to-grey with overdrive) |
| Colour | Black, silver |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class E |
| Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Environmental Standards | TCO Certified Displays 8, TCO Certified Edge Displays, ENERGY STAR Qualified |
| Energy Consumption per Year | 24 kWh |
| Pixel Pitch | 0.265 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 5000000:1 (dynamic) |
| Input Connectors | HDMI, VGA, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare, 3H Hard Coating |
| Power Consumption (On mode) | 16 W |
| Dimensions (WxDxH) - with stand | 52.16 cm x 20.7 cm x 48.98 cm |
| Colour Gamut | 72% NTSC |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/360631 |
General features
| Features | Low Blue Light Mode, Flicker Free technology, Mercury free, arsenic free, 3-sided micro-edge, 6-bit + FRC Color Depth, edge-lit LED backlight, 72% NTSC colour gamut |
| Weight | 5.4 kg |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 23" |
| Viewable Size | 23" |
| Built-in Devices | USB 3.2 Gen 1 hub |
| Colour | Black, silver |
| OSD Languages | Chinese (traditional), Chinese (simplified), English, German, French, Italian, Portuguese, Spanish, Dutch, Japanese |
| Response Time | 5 ms (grey-to-grey with overdrive) |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Pixel Pitch | 0.265 mm |
| Colour Temperature | 6500K |
| Dimensions (WxDxH) | 52.16 cm x 20.7 cm x 48.98 cm - with stand |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Energy Class | Class E |
| Energy Consumption per Year | 24 kWh |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Colour Gamut | 72% NTSC |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 5000000:1 (dynamic) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Panel Type | IPS |
| Screen Coating | Anti-glare, 3H Hard Coating |
| Backlight Technology | LED backlight |
| Vertical Refresh Rate | 50 - 60 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 80 kHz |
| Pixel Per Inch | 96 |
| Bezel Type | Flat front |
| Energy Label QR Code URL | Https://eprel.ec.europa.eu/qr/360631 |
Warranty
| Service & Support | Limited warranty - parts and labour - 3 years |
Compliance
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), detachable stand, VESA interface support |
| Compliant Standards | Plug and Play, VCCI, BSMI, NOM, TUV S, WHQL, CB, CCC, PSB, FCC, ISO 9241-307, KCC, WEEE, cTUVus, MEPS, KC, CECP, CEL, EAC, CEL Grade 1, ISC, SEPA, BIS, low halogen, DisplayPort 1.2, ICE, UAE, HDCP |
| Localisation | English / Europe |
| Cables Included | 1 x DisplayPort 1.2 cable - 1.8 m ¦ 1 x USB-B to USB-A cable - 1.8 m ¦ 1 x HDMI cable - 1.8 m ¦ 1 x power cable |
| Backlight Life | 30,000 hours |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
Power
| Voltage Required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Input Voltage | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (On mode) | 16 W |
| Power Consumption Stand by | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Typical) | 26 Watt |
| Power Consumption SDR (On mode) | 16 kWh/1000h |
Software
| Included Software | HP Display Center |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% (non-condensing) |
Interface
| Interfaces | DisplayPort 1.2 ¦ HDMI ¦ VGA ¦ 4 x USB 3.2 Gen 1 downstream ¦ USB 3.2 Gen 1 upstream (Type B) |
Physical dimensions
| Dimensions & Weight Details | With stand - width: 52.16 cm - depth: 20.7 cm - height: 48.98 cm - weight: 5.4 kg ¦ Without stand - width: 52.16 cm - depth: 4.7 cm - height: 31.31 cm - weight: 3.12 kg |
Shipping dimensions
| Shipping Width | 58.1 cm |
| Shipping Depth | 22.3 cm |
| Shipping Height | 37.2 cm |
| Shipping Weight | 8 kg |
Adjustments
| Rotation Angle | 180 |
| Tilt Angle | -5/+23 |
| Height Adjustment | 150 mm |
| Swivel Angle | 90 |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
Certificates
| ENERGY STAR Version | 8.0 |
| TCO Certified | TCO Certified Displays 8, TCO Certified Edge Displays |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
Specifications
Work comfortably and stay focused with the optimized ergonomics of the HP E23 G4 monitor with HP Eye Ease that is designed around you. Make life easy for IT with remote manageability.
- Nyd de nemme og praktiske tilslutningsmuligheder
Forbind de enheder, du bruger mest, med VGA, HDMI og DisplayPort . Tilslut op til fire stykker USB-tilbehør direkte i skærmen med den integrerede USB 3.2 hub. - Find din tryghedszone
Arbejd komfortabelt med justerbar hældning, højde- og rotationsindstillinger. Brug pivotrotationen til nemt at tilpasse stående eller liggende visning på flere skærme. - Tag pc"en med dig fra skrivebordet
Få en effektiv, kompakt løsning, når du monterer din HP Desktop Mini PC direkte på søjlefoden ved hjælp af HP B300 pc-monteringsbeslag (ekstraudstyr). - Personliggør din skærm, og hjælp med at beskytte den
Gør din skærm personlig, og forebyg tyveri med den intuitive HP Display Center-software, som giver dig mulighed for at tilpasse dine indstillinger, dele skærme og dæmpe skærmen, hvis din skærm bliver koblet fra uden tilladelse – alt igennem host-pc"en. - Fuldend billedet
Tilpas en samlet løsning med ekstraudstyr som f.eks. HP S101 Speaker Bar, der er nem at sætte på den laveste ramme for at tilføje stereolyd på skærmen. - Vi har svaret på det hele
Du kan være sikker på, at denne skærm har gennemgået krævende kompatibilitetstest på tværs af HP-pc"er og -workstations. Den understøttes også af vores begrænsede standardgaranti på 3 år. Udvid din beskyttelse for at dække uheld, behov næste arbejdsdag mv. med de valgfrie HP Care Pack-services.