Lenovo ThinkPad E16 Gen 1
Part# 21JN004NFR-G
EAN:5715251299961
Native product specifications. The product description originates from 1WorldSync. Foxway accepts no responsibility for error or misinformation in product descriptions from 1WorldSync.
Product specifications
| Product Description | Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 - 16" - Intel Core i5 - 1335U - 8 GB RAM - 256 GB SSD - French |
| Manufacturer Warranty | Base warranty - 1 year - pick-up and return ¦ Extended warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
| Dimensions (WxDxH) | 35.61 cm x 24.77 cm x 1.985 cm |
| Weight | 1.97 kg |
| Processor | Intel Core i5 (13th Gen) - 1335U / 1.3 GHz, up to 4.6 GHz / 12 MB Cache |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1, Gigabit Ethernet |
| Product Type | Notebook |
| Localisation | Language: French / region: France |
| Display | 16" 1920 x 1200 / WUXGA |
| Input Device | TrackPoint, UltraNav |
| Operating System | Win 11 Pro - French |
| Memory | 8 GB DDR4 (provided memory is soldered) |
| Colour | Graphite black |
| Keyboard | French |
| Bundled Services | 1 Year Lenovo Premier Support |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Environmental Standards | TCO Certified Notebooks 9, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold, EPEAT Climate+ |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | 256 GB SSD - TCG Opal Encryption 2, NVMe |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Numeric Keypad | Yes |
| Integrated Webcam | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Repairability Index | 7.9 (out of 10) |
General features
| Product Type | Notebook |
| Operating System | Windows 11 Pro - French |
RAM
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| RAM | 8 GB (provided memory is soldered) |
| Speed | 3200 MT/s |
| Slots Qty | 1 |
| Max RAM Supported | 40 GB |
| Empty Slots | 1 |
| Rated Speed | 1600 MHz |
Warranty
| Service & Support | Base warranty - 1 year - pick-up and return ¦ Extended warranty - 1 year - on-site - response time: next business day |
| Bundled Services | 1 Year Lenovo Premier Support |
Storage capacity
| Main Storage | 256 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 - TCG Opal Encryption 2, NVM Express (NVMe) |
Compliance
| Features | Administrator password, power-on password, RapidCharge, self-healing BIOS, NVMe password |
| Compliant Standards | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, FSC, TCG Certified, Energy-Related Products (ErP) Lot 26 |
| Colour | Graphite black |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Localization | Language: French / region: France |
| Security | Discrete Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Manufacturer Selling Program | Lenovo TopSeller |
| Case Material | Aluminium (top), aluminium (bottom) |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type | Kensington nano security slot |
HDD / SSD tolerance
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 95% |
Display
| Type | 16" - IPS |
| Features | Anti-glare |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| Image Brightness | 300 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Widescreen | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | +85 / -85 |
| Vertical Viewing Angle | +85 / -85 |
Battery
| Technology | Lithium polymer |
| Capacity | 57 Wh |
Network
| Features | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2x2) |
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.1 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I219-V |
Physical dimensions
| Weight | 1.97 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 35.61 cm x 24.77 cm x 1.985 cm |
Processor
| Features | Integrated memory controller |
| Cache | 12 MB |
| CPU | Intel Core i5 (13th Gen) 1335U / 1.3 GHz |
| Max Turbo Speed | 4.6 GHz |
| Number of Cores | 10-core |
Audio & graphics
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Max Monitors Supported | 3 external monitor(s) |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Camera Features | Privacy shutter, Windows Hello, fixed focus, hybrid FHD/IR camera |
| Video System Features | Functions as Intel UHD graphics (for single-channel memory) |
| Camera | Yes - 1080p |
| Audio Features | Input: Dolby Voice |
| Graphics Processor | Intel Iris Xe Graphics |
| Codec | Synaptic CX11880 |
Keyboard
| Type | Keyboard, TrackPoint, UltraNav |
| Features | Spill-resistant, multi-touch touchpad, Fn keys with Unified Communications controls |
| Keyboard Layout | French |
| Numeric Keypad | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
Power
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 Watt |
Connections & interface
| Slots | 1 x M.2 (PCI Express 3.0 x4) (1 free) |
| Interfaces Details | USB 2.0 ¦ USB 3.2 Gen 1 (Always On) ¦ USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) ¦ HDMI (4K support) ¦ LAN ¦ Headphone/microphone combo jack |
Certificates
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| TCO Certified | - TCO Certified Notebooks 9 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Repairability Index | 7.9 (out of 10) |
| EPEAT Climate+ | Yes |
Specifications
The Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 stands out with its combination of performance, security, and multimedia capabilities. It features an immersive audio experience powered by Dolby Voice and Dolby Atmos, ensuring crystal-clear sound for calls and entertainment. The 16-inch anti-glare IPS display provides vivid imagery and a broader viewing area, thanks to its 16:10 aspect ratio and LED backlight. Connectivity is robust, with USB 3.2 Gen 1, HDMI, and USB-C ports that support Power Delivery 3.0, ensuring you"re always connected and powered up. Security is prioritized, with an aluminum case, self-healing BIOS, and multiple password options, including NVMe, administrator, and power-on passwords. Additionally, the notebook"s design supports up to three external monitors, making it perfect for multitasking professionals. With these features, the Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 is an excellent choice for users seeking a blend of performance, security, and multimedia capabilities.
- Ready to make the great of your day
The Lenovo ThinkPad E16 (16" Intel) laptop exudes power, reliable performance, and robust security - for all of your business requirements. It"s designed to handle heavy loads of work and is perfect for data tabulation, quick design works, research, and reviewing content. Equipped with a Intel Core processor, integrated UMA graphics, extensive memory and SSD storage, the E16 delivers blazing-fast performance. - Enjoy an elevated work experience
The stunning cover gives the ThinkPad E16 (16" Intel) laptop a modern, professional look. Its keyboard houses robust keys with better key spacing, to prevent accidental input, plus a number pad. The smooth 115 mm x 68 mm trackpad improves onscreen navigation. The ThinkPad E16 also features a crystal-clear 16" WUXGA display and hardware-based Low Blue Light certification for an excellent visual experience. - Get connected and stay connected
More connectivity means more effective working. The ThinkPad E16 comes with all the ports needed for peripherals and better collaboration, including USB-C 3.2, USB-A 3.2 and 2.0, and Thunderbolt 4, to name a few. Connect wirelessly hassle-free with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5, and rely on dual mics and a choice of an HD, FHD, or hybrid FHD + IR webcam (with privacy shutter) for collaboration. - Options to keep your data safe
Protect your laptop and your data with options like a discrete trusted platform module (dTPM) 2.0 and Smart Power On. The dTPM 2.0 secure chip encrypts your passwords and other sensitive data, while only you can access your laptop via the fingerprint reader on the Power On button or the FHD hybrid IR camera. - Tough enough to take anywhere
The ThinkPad E16 laptop is a good fit for remote work, thanks to its portable design and high battery capacity. It clears the U.S.Department of Defense"s MIL-STD 810H standards for reliability and durability, and the laptop"s sturdy metal cover protects your devices form bumps and spills wherever you are. Tested against 12 stringent standards and more than 200 quality checks, the ThinkPad E16 laptop will run in even the harsher of conditions, from the Arctic wilderness to desert dust storms.